אסנת בוקופצר
                                     מטפלת ומנחה מוסמכת
                                     בדמיון מודרך, NLP, גשטלט
                                     טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן

054-4515075

על שינויים, אמונות וה-NLP שביניהם. 

כמה פעמים ביקשתם לעשות שינויים בחייכם ולא הצלחתם להשיג, ליישם, להתמיד ?

שינויים בעבודה, שינויים בזוגיות, שינוי מקום, מיקום, מחשבות, שינוי פנימי, שינוי מראה, שינוי דימוי, שינויים במחשבות, אמונות, יכולות.  

במהלך החיים אנחנו עוברים שינויים רבים, לעיתים מבלי לתת עליהם את הדעת. לפעמים מבלי לשים לב לפני, תוך כדי, והנה יום אחד גילינו שאנחנו במקום אחר. לא ידענו ללכת, לדבר, לקרוא, לתקשר, לנהוג ועוד. והנה אנחנו הולכים, מדברים, קוראים, מתקשרים, נוהגים. כל שינוי דורש תהליך, תהליך של למידה, הפנמה וישום. כאשר השינוי מתאים לנו, בסופו של תהליך, הוא גם יקרה. 

אך מה קורה כאשר אנחנו מבקשים לעצמנו שינוי וחסרה בנו האמונה שהשינוי יכול להתרחש?

כשמישהו אחר דורש מאיתנו את השינוי והוא אינו מתאים לנו?

כשיש בנו חלקים המתנגדים לשינוי ומייצרים בתוכנו קונפליקט, לדוגמא בין הערכים, האמונות, הרצונות שלנו?  

לכן כאשר אנחנו מבקשים שינוי עבור עצמנו ולא מצליחים להשיג אותו, חשוב מאד להתבונן פנימה, לחקור, לבדוק, מה מונע מאיתנו להשיג את השינוי המיוחל. 

על אמונות ואמונות מגבילות 

הרשו לעצמכם לבדוק לרגע את האמונות הקיימות בחייכם.

אמונות על עצמכם, אמונות על המשפחה שלכם, הסביבה, העולם. לדוגמא: "כל הגברים הטובים או תפוסים, או הומואים...", "אם אני לא אהיה...לא אעשה... אני לא אצליח.....", "אני לא מצליח/ה ... בגלל שאני....",  "כדי להצליח בחיים צריך כסף... מזל..." ועוד, ועוד.  

לכולנו יש שלל אמונות המנהלות את חיינו, אמונות אלה הפכו לעובדות במהלך הזמן, אך האם באמת ניתן לאשר אותם "מדעית"? האם הן תופסות תמיד, אצל כל אחד, בכל מקום?

כאשר נבדוק את האמונות שלנו נגלה שהמידע הרב המאוחסן אצלנו לא תמיד קבוע.  

אמונות נוצרות בחיינו בגלל חינוך, סביבה, הטבעות של הורים, משפחה, מורים, חברים, תרבות וגנטיקה. רובן של אמונות אלה מגיע ומוטבע בנו בגיל צעיר מאד. אחרות אנחנו מסיקים ומקבעים מתוך התנסות בודדת שלנו או של אחרים. אמונות אלה יכולות להיות אמונות מעצימות, כאלה המאפשרות לנו להגיע, להשיג, לצמוח. אך חלקן מגבילות אותנו, מעכבות, עוצרות, מונעות. וכולן אמונות, הרגל מחשבתי המאופיין בכך שאנחנו סומכים על מישהו או משהו בהעדר עובדות מאמתות. אמונות נרכשות, כך שאנחנו יכולים לקבוע את האמונות בחיינו. אנו יכולים להחליט האם אלה יהיו אמונות מעצימות המאפשרות מקור לתמיכה, שינוי והתפתחות או אמונות מגבילות שימנעו את ההתפתחות והשינוי שלנו, בנו. 

על חלקים וקונפליקטים 

בתוכנו נמצאים חלקים שונים. תפקידו של כל חלק לספק, לפתח, להניע, והכי חשוב לשמור ולהגן עלינו ששום דבר חיצוני או פנימי לא יפגע בו. לעיתים חלקים שונים בתוכנו רוצים דברים מנוגדים או נמצאים בחוסר תיאום. במקרה כזה נוצר קונפליקט פנימי. לדוגמא, כשלא ברור לנו מה קודם למה: האם קודם קריירה, כסף, התפתחות אישית, או דווקא משפחה? כששני חלקים שבנו אומרים דברים שונים כמו: 'כדי להגיע למשהו בחיים הכול מותר', אל מול 'אסור לפגוע באנשים'. כאשר בתוכנו מתנהל עימות בין ההתנהגות, הערכים והאמונות שלנו, יקשה עלינו להשיג את מה שאנחנו רוצים לעצמנו כיוון שלכל חלק בפני עצמו יש כוונה חיובית כלפינו. במצב כזה אנחנו עלולים להיתקע מבלי לדעת מה קודם למה, איזה חלק חשוב לספק קודם. 

על NLP

התשאול בעזרת כלי ה-NLP בודק האם יש לנו הסכמה והתחייבות מלאה של כל החלקים שבנו במודע ובתת המודע לעשות את השינוי. כמו גם האם אנחנו באמת מעוניינים לעשות את השינוי, או שמישהו/ משהו מבחוץ מפעיל עלינו לחץ. 

הטיפול בכלי ה-NLP יוצא מתוך הנחות היסוד הבסיסיות שכל אחד יכול להשיג את כל המטרות שלו. שלכל אדם יש את כל המשאבים שהוא צריך על מנת להשיג אותם.  

והכי חשוב, שכל אחד יכול לעשות כל דבר.  

בטיפול בעזרת טכניקות ה-NLP, ההתמקדות תמיד תהיה בחיובי ולא בשלילי. תוך בדיקה של איך נוכל לעשות, להגיע, להשיג. תוך שימת דגש על כך שהעבר משמעותי, לא כדי להעמיק, לשקוע או לחטט בו, אלא כדי להוציא ממנו למידות המאפשרות לנו צמיחה, התפתחות וגדילה לעבר מה שאנחנו מבקשים לעצמנו. בשילוב פרימת כל האמונות המגבילות. אותן אלה המונעות מאיתנו להשיג את מה שאנחנו מבקשים לעצמנו והפנמה של כל האמונות המעצימות, אלה שמתוכן נצמח ובזכותן נשיג את מטרותינו.   

וכך, תוך רצף של הליכים שבהם מתרחש תהליך השינוי, אנו מבררים מה אנחנו באמת רוצים להשיג ולהכניס לחיינו, ואיך נוכל להשיגם באופן המעצים והמתאים ביותר לנו ולסביבה הקרובה שבה אנחנו חיים. 

ואין כמו ציטוטים מהעבר כדי לצמוח בהווה. ואמר רבי נחמן מברסלב: "אם אתה מאמין שניתן לקלקל, תאמין שניתן לתקן".

ואמר סנקה, פילוסוף רומאי: "לא בגלל שהדברים קשים איננו מעיזים, בגלל שאיננו מעיזים, הדברים קשים".

ונסיים עם ארכימדס: "תנו לי נקודת משען ואזיז את העולם ממקומו".

  • אסנת בוקופצר 
   מטפלת ומנחה מוסמכת, מאסטר בדמיון מודרך, 
   NLP, גשטלט, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן.

   bukofzer@015.net.il
  • 054-4515075
    
לייבסיטי - בניית אתרים