אסנת בוקופצר
                                     מטפלת ומנחה מוסמכת
                                     בדמיון מודרך, NLP, גשטלט
                                     טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן

054-4515075

על חשיבה חיובית ושינוי המציאות
איך להפסיק את הפטפוט הבלתי פוסק בראש - ולהפוך את המחשבות השליליות לחיוביות

 
אחד הכלים המשמעותיים שאני מלמדת בקליניקה בעבודת ה-NLP והדמיון המודרך הוא חשיבה חיובית. "איך אני יכול לחשוב חיובי - כשפיטרו אותי מהעבודה? כשאני לא מסתדרת עם בעלי? כשיש לי חרדות?" שאלות לגיטימיות. נדמה לנו שקשה לחשוב חיובי כשאנחנו מאמינים שעולמנו "מתמוטט", או כשהצרות לא מפסיקות להגיע, או כשאנחנו לא מוצאים פתרון מיידי לבעיות שאנחנו נתקלים בהן בחיינו. המחשבות השליליות משתלטות על כל חלקה טובה בראש, הופכות לפטפוט בלתי פוסק ומנהלות את המערכת הרגשית, ואז למי יש זמן או כוח לייצר מחשבות חיוביות?
נראה שקל יותר לחשוב מחשבות שליליות: הן פשוט זורמות, ויכול להיות שהסיבה לכך היא הכוונה החיובית המסתתרת מאחורי החשיבה השלילית - הגנה. הגנה מפני אכזבה, הגנה מפני אשמה, כי כשאנחנו רוצים לשפר, אנחנו לעיתים מתמקדים בשלילי.  


האוטומט מופעל

לא נולדנו עם מחשבות שליליות. גילינו אותן כאשר בחיים לא תמיד הכול הלך בקלות או כמו שהיינו רוצים; כאשר שמענו משפטים שליליים או אמונות טפלות בבית, אצל חברים או בבית-הספר; כאשר הזהירו אותנו או איימו עלינו. עם הזמן המשפטים הפכו למחשבות שליליות, ואלה הפכו לאוטומט שמופיע בכל פעם שמשהו שדומה אפילו במעט לאכזבה, קושי או פחד מהעבר - קורה בהווה, או עלול לקרות בעתיד. ואז, אוטומטית הצורך בהגנה מפעיל את המחשבה השלילית. כך למדנו להכין את עצמנו להגנה מפני הבאות, לרכך אכזבות, להתכונן לגרוע מכול.

דבר נוסף הוא הפחד שלנו מאי-הידיעה. את העבר אנחנו מכירים, ההווה קיים רק ברגע הנוכחי, ואילו העתיד בלתי ידוע. פעמים רבות כשאנחנו לא יודעים מה יהיה, ולא חוקרים את אי-הידיעה כדי להבין מה אנחנו רוצים, מרגישים או יודעים - האוטומט מפעיל את המחשבה השלילית.   
אז איך נשחרר מחשבות שליליות? איך נהפוך את האוטומט של המחשבה השלילית לאוטומט של מחשבה חיובית? איך נלמד לחשוב מחשבות חיוביות?


לחזק את השריר

אוטומט הוא אוטומט, וכמו שהרגלנו את עצמנו לחשוב באופן מסוים - כך אנחנו יכולים לשנות אותו לאוטומט אחר, זוהי עובדה שאין עליה ויכוח. מכיוון שכל הרגל ניתן להפוך להרגל אחר, אנחנו יכולים להחליט שאנחנו בוחרים להחליף אותו. וכמו כל עבודה עם שריר, תרגול על בסיס קבוע מגמיש, מאריך ומחזק את השריר.

מוּדעוּת היא אחד הדברים המשמעותיים שחשוב לפתח. כאשר אנחנו מודעים לכך שאנחנו חושבים מחשבה שלילית - בו-ברגע קיבלנו את זכות הבחירה לעשות אחרת, לחשוב באופן שונה, לחשב מסלול מחדש: לחשוב חיובי.

"ידע הוא כוח", אמר פרנסיס בייקון. כשאנחנו חוקרים, שואלים ולומדים את הסיטואציה שבה אנו מתקשים, או שממנה אנחנו מפחדים - נקבל את הכלים, האפשרויות והידע הנדרשים, ואלה יעניקו לנו שליטה על המצב שבו אנחנו נמצאים. תחושת השליטה תאפשר לנו לחשוב חיובי.


פרשנות - לא עובדות

המחשבות השליליות הן פרשנות שלנו לעובדות - ולא העובדות עצמן. לכן מציאת נקודות מבט נוספות תאפשר לנו לראות את הדברים מזוויות שונות, להבין אותם טוב יותר, וכך לגלות אפשרויות ודרכים חדשות או אחרות לפעולה. כל אלה יעזרו לנו לראות גם את הצדדים החיוביים.
בחירה בלמידה חיובית משנה את ההתבוננות. במקומות שבהם אנחנו מרגישים שלא הצלחנו, נלמד ונוציא למידה משמעותית וחיובית - ואותה ניישם כדי להצליח בפעם הבאה. בנוסף, במקום להיזכר בכישלונות שלנו נלמד להתחבר להצלחות שלנו - ומתוך כך נבין ממה מורכבת ההצלחה, כדי שנוכל לשחזר אותה שוב ושוב.


לבחור ולהודות

אנחנו יכולים לחשוב או לומר כל דבר באופן שלילי או חיובי. תשומת לב לשפה שבה אנחנו משתמשים מאפשרת לנו לבחור. הבחירה בשיח חיובי משנה את הכימיה ואת הקישורים הנוירולוגיים בראשנו. אפשר לומר ולחשוב הכול באופן חיובי. לדוגמה, במקום "אין לי", אפשר לומר "הייתי רוצה שיהיה לי". במקום "יש לי בעיה", אפשר לומר "המטרה שלי היא...". במקום לשאול "למה זה קרה", אפשר לשאול "איך מה שנרצה יוכל לקרות". היכולת להחליף שוב ושוב את המחשבה או הדיבור השלילי במחשבות ובדיבורים חיוביים היא אחד הכלים המשמעותיים ביותר בהחלפת ההרגל הישן בחדש.

והכי חשוב - כדאי להגיד תודה על כל מה שיש לנו: כשאנחנו קמים בבוקר, כשחייכנו או חייכו אלינו, כשעזרנו או עזרו לנו, כשלמדנו משהו חשוב כדי להצליח אפילו יותר, כשגילינו שאנחנו מאפשרים לעצמנו לחשוב חיובי, ולכן - גם אם לפעמים גשום - השמש חוזרת ומאירה לנו פנים.

 
"מעט מאוד נדרש כדי להגיע לחיים מאושרים; זה הכול בתוכך, בדרך המחשבה שלך" (מרקוס אורליוס)
  • אסנת בוקופצר 
   מטפלת ומנחה מוסמכת, מאסטר בדמיון מודרך, 
   NLP, גשטלט, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן.

   bukofzer@015.net.il
  • 054-4515075
    
לייבסיטי - בניית אתרים