אסנת בוקופצר
                                     מטפלת ומנחה מוסמכת
                                     בדמיון מודרך, NLP, גשטלט
                                     טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן

054-4515075

כלים להגברת המוטיבציה

במהלך הטיפולים בקליניקה - NLP ודמיון מודרך - אני שומעת פעמים רבות את המשפטים: אין לי מוטיבציה, אני זקוק למוטיבציה, מה שחסר לי זה מוטיבציה, וכדומה. בכל פעם אני בודקת עם המטופל למה הוא מתכוון כשהוא משתמש במושג הזה, מה עומד מאחוריו - ומגלה לעתים שהמטופל יודע להשתמש במילה, ופחות מבין את המשמעות שלה.
מוטיבציה היא הרצון לפעול, המכוון אותנו לעבר הגשמת המטרות הרצויות בחיינו. מדובר באנרגיה המניעה אותנו ואת ההתנהגויות שלנו, זו שתאפשר לנו להשיג את המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו בחיים.   


לראות את העתיד

ישנם שני סוגים של מוטיבציה: פנימית וחיצונית. המוטיבציה הפנימית היא הכוח המניע המתאפשר מתוך תחושת שליטה ובחירה אישית, מתוך הנאה וגילוי או מתחושת האתגר, מתוך "רוצה" ולא מתוך "חייב". ואילו המוטיבציה החיצונית קשורה לגורמים סביבתיים שאינם תלויים בנו, או למניעים נקודתיים - כמו הרצון להשיג משהו רגעי, לקבל תמורה או פרס, או להימנע ממשהו בלתי רצוי.

מוטיבציה מתאפשרת כאשר אנחנו יודעים כיצד ייראה העתיד שלנו. יש לנו יכולת טבעית לחשוב ולדמיין את העתיד - ואז לבחור את הדרך להשיגו באופן הנכון והמתאים לנו ביותר. מוטיבציה מאפשרת לצלוח רגעים מתסכלים, למצוא פתרונות יצירתיים - כדי להמשיך במסלול שבחרנו או לשנות אותו, לעבור מכשולים ולהמשיך עד שנשיג את המטרות הרצויות.


לחשוב חיובי

מוטיבציה היא מקור אנרגיה שחשוב מאד להזינו. מחשבות חיוביות הן אחת הדרכים הטובות ביותר להניע אותה. מחשבות חיוביות מעלות את רמת החיוניות, ומאפשרות לנו לראות את הדברים החשובים והמשמעותיים, שבזכותם נעלה את רמת המוטיבציה. לעומת זאת, מחשבות שליליות אינן מאפשרות למוטיבציה להתפתח, ומתוך כך הן מפחיתות את הסיכוי להצלחה.

דבר משמעותי נוסף המניע את המוטיבציה הוא האמון שיש לנו בעצמנו, בכוחות ובמשאבים שבנו, אמון שתורם להערכת סיכויי ההצלחה שלנו. אצל אדם שאינו מאמין ביכולתו או בסיכוייו להצליח, נמצא מוטיבציה ירודה, ולכן תיפגע היכולת שלו להניע את התהליך. דבר זה יכול לקרות כתוצאה מניסיונות העבר. מהר מאוד אנחנו לומדים והופכים אמונות מגבילות למחשבות אוטומטיות: אם נכשלתי במשהו, סימן שאכשל בו גם בעתיד, יקרה לי בדיוק אותו דבר, למדתי שאני לא טוב בזה, אף פעם לא הצלחתי בזה, וכדומה. משפטים אלה, המתנהלים בראשנו, פוגעים במוטיבציה שלנו.


להיזכר בהישגים

כדי להתגבר על כך, מוּדעוּת למחשבות שמנהלות אותנו היא דבר הכרחי - מודעות לכך שאלה רק מחשבות, לא אמת מוחלטת, שיכול להיות שלא הצלחנו, אבל למדנו מאז, צמחנו והתפתחנו, ואנחנו כבר לא אותו אדם, רכשנו משאבים נוספים וידע, ולכן מה שהיה בעבר לא אומר שזה מה שיקרה בעתיד. המודעות הזאת תאפשר לנו לבדוק את מנעד היכולות והמשאבים שרכשנו עם השנים - במה כדאי לנו להשתמש או מה כדאי להעצים אפילו יותר, מה יאפשר לנו הפעם כן להשיג את המטרות שלנו.
בנוסף, יש גם אירועים רבים בחיינו שבהם הצלחנו והשגנו את המטרות שלנו. יש לנו הישגים והצלחות, התקדמנו, עברנו שלבים בהתפתחות שלנו - ואנחנו יכולים להשתמש בכל הזיכרונות הטובים האלה כדי להעצים את המוטיבציה שלנו, להתחבר אל היכולות והמשאבים שבנו, ולהיטען באנרגיה של עשייה.


ספורט ומוזיקה

נוכל גם להשתמש בכלים חיצוניים שמגבירים את המוטיבציה הפנימית. כך למשל, פעילות ספורטיבית גורמת להפרשה של חומרים רבים במוח, ביניהם אנדורפין וסרוטונין. אלה מגבירים את האנרגיה ומשפרים את מצב הרוח, מחזקים את תחושת הערך העצמי, ומאפשרים חיבור למחשבות חיוביות ולרכישת מיומנויות שימושיות, שמגבירות מאוד את רמת המוטיבציה. גם האזנה למוזיקה שאנחנו אוהבים מגבירה את רמת האנרגיה, ומשפיעה על התחושות החיוביות ועל רמות המוטיבציה. כשתתפנו  להאזין לשיר אהוב - ואולי אפשר לעשות זאת ממש עכשיו - תוכלו לחוות זאת ישירות. גם שהייה בחברה מעצימה, מאתגרת ותומכת, היא משמעותית להגברת המוטיבציה - ולכן רצוי לבחור בחברתם של אנשים שיתמכו בנו ויעצימו אותנו, יעודדו ויוקירו אותנו על הדרך שאנחנו עוברים. ככל שנאפשר לעצמנו לשהות בחברה כזאת, תגדל המוטיבציה.

מתנות קטנות

ותמיד חשוב לחגוג את ההצלחות שלנו, קטנות וגדולות - לציין אותן לעצמנו ולסביבתנו, ולהתפנק במתנה שתסמל עוד שלב בדרך אל השגת המטרות שלנו.
כאשר נלמד להשתמש במוטיבציה שלנו, להעצים ולהזין אותה בכל הכלים שרכשנו - נגלה גם מהי הדרך המתאימה והנכונה לנו כדי להפעיל אותה, זו שתיתן לנו את האנרגיה שלה אנחנו זקוקים כדי להגשים את עצמנו.   
  • אסנת בוקופצר 
   מטפלת ומנחה מוסמכת, מאסטר בדמיון מודרך, 
   NLP, גשטלט, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן.

   bukofzer@015.net.il
  • 054-4515075
    
לייבסיטי - בניית אתרים