אסנת בוקופצר
                                     מטפלת ומנחה מוסמכת
                                     בדמיון מודרך, NLP, גשטלט
                                     טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן

054-4515075

כוחן של שאלות – NLP  ודמיון מודרך

שאלות הן אחת הדרכים הטובות ביותר כדי לקבל תובנות, ולמצוא פתרונות.

כך לומדים – ילדים, סטודנטים, ממציאים, חוקרים ועוד עושים זאת כל הזמן. זוהי הדרך האפקטיבית והפשוטה ביותר כדי להתפתח, לצמוח, ללמוד ולהגיע למקומות חדשים.

אנשים חושבים המבינים את כוחה של השאלה תמיד ימשיכו לשאול מכיוון שהם יודעים שזו הדרך הטובה ביותר להניע יצירתיות, לשמור על ראש פתוח, לקבל ידע, ולמצוא תשובות שלא שקלו אותן קודם עד ששאלו את השאלה.

גם החוקרים וגם הפילוסופים הגדולים ביותר חיו את חייהם כשהם שואלים עוד ועוד שאלות; על משמעות החיים, על אמת, על התפתחות, ערכים ועוד. זוהי הדרך הטובה ביותר לקבל את האינפורמציה לה אנו זקוקים כדי להבין את העולם סביבנו, את האנשים איתם אנו באים במגע, ואת עצמנו.


אז מדוע אנחנו לא שואלים יותר?

חלק מהאנשים אינם שואלים כיוון שהם מתעצלים. הם מניחים שהם יודעים את הדברים החשובים שהם צריכים לדעת. לכן אינם טורחים לשאול. כך הם נשארים צמודים לאמונות שלהם, משוכנעים בהנחות היסוד שלהם.

לפעמים אנשים מעדיפים שלא לשאול שאלות כדי לא לקבל תשובות.

אנשים אחרים מפחדים שאם ישאלו שאלות יראו טיפשים, חלשים, או לא בטוחים, ומעדיפים להעניק את הרושם שהם יודעים.

וישנם כאלה שכל כך ממהרים ולכן אינם עוצרים לשאול, הם משוכנעים שזה עלול לעכב אותם.

כשנתחיל לשאול שאלות נגלה לעיתים עד כמה מעט אנחנו יודעים ומודעים, גם בנושאים שאנו מקבלים כמובן מאליו. כאשר נשאל את השאלה הנכונה נקבל פעמים רבות תשובה שלא ציפינו לה, אינפורמציה שלא חשבנו עליה. מתוך כך נוכל לשנות את האופן שבו אנו מתנהלים, נפתור בעיות בקלות וביעילות ונתקשר טוב יותר עם עצמנו ועם אחרים.


"אנחנו יוצרים לעצמנו עולם משמעותי על ידי האומץ שבשאלה ובעומקה של התשובה" (קארל סאגאן)

חשוב שנשאל את עצמנו שאלות. שאלות משמעותיות, שאלות שיאפשרו לנו להבין טוב יותר מה אנחנו מבקשים עבור עצמנו, שאלות שיעזרו לנו בהשגת המטרות והחלומות שלנו, שאלות שיתנו לנו את התשובה לאופן בו נוכל להשתמש בכוחות וביכולות הנמצאים בתוכנו.

לשם כך אספתי מספר שאלות משמעותיות שיאפשרו לכם ללמוד כמה דברים חדשים על עצמכם, כמו גם לתרגל את שאלת השאלות ולהפוך אותם למנהג של קבע, ובהמשך למצוא בעצמכם את השאלות המתאימות.

רשמו את השאלות וענו עליהם בכתב:


מה למדתם היום? את מי אהבתם היום? מה גרם לכם לצחוק היום? 

אלו שלוש שאלות שכדאי לשאול בסוף היום. בהתייחס לכל מה שקרה במשך היום. אם למדתם משהו חדש, ביטאתם אהבה למישהו או לעצמכם, ומצאתם סיבה לצחוק - חוויתם יום ששווה לזכור.

אם הייתם משתמשים באומץ הטמון בכם מה הייתם עושים?

השתמשו במבחן הכיסא המתנדנד, מה דמותכם בת ה-90 היושבת על הכיסא המתנדנד ומתבוננת לאחור על חייה מייעצת לכם לעשות ברגע זה.

האם להתרכז בהווה או בעתיד?

התענגו מההווה אך אל תשכחו את העתיד. החיים הם איזון בין הידיעה מתי ליהנות מהרגע לבין הידיעה מתי לשתול את הזרעים, כדי שתוכלו לקצור בעתיד.

למה אתם זקוקים כדי לגרום לזה לקרות?

שאלה זו מאפשרת שליטה המבטיחה שהמטרות שלכם יהיו ברות השגה, כמו גם אחריות המספקת את המקורות שלהם אתם זקוקים (זמן, כסף, כישורים, ידע ועוד), כדי להגשים את החלומות שלכם.

מהם שלושת הדברים בחייכם אותם תרצו לשנות?

כאשר אתם בודקים בעצמכם את השינויים שאתם מבקשים לעשות בחייכם, אתם שותלים את הזרע הראשון לשינוי, מכאן תוכלו להמשיך ולבדוק כיצד תאפשרו לעצמכם את השינוי.

מתי ניסיתם משהו חדש? מתי הייתם ספונטניים לאחרונה?

התשובות יגבירו את המודעות לאופציות המחכות לכם ביקום, כמו גם יחברו אתכם לחלומות או רצונות שהזנחתם או שמתם בצד.

מהם הזיכרונות המשמעותיים ביותר עבורכם מעברכם?

היכולת להתחבר לרגעים משמעותיים, לזיכרונות מעצימים, יאפשרו לכם לגלות בעצמכם יכולות ומשאבים שאולי שכחתם שקיימים אצלכם ומתוך כך יניעו אתכם למקומות חדשים.

זכרו: 

"השאלות הפשוטות ביותר הן גם העמוקות ביותר. היכן נולדת? היכן ביתך? לאן מועדות פניך? מה מעשיך? חשוב על כל אלה מפעם לפעם, וראה כיצד משתנות תשובותיך.
(ריצ'ארד באך)
  • אסנת בוקופצר 
   מטפלת ומנחה מוסמכת, מאסטר בדמיון מודרך, 
   NLP, גשטלט, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן.

   bukofzer@015.net.il
  • 054-4515075
    
לייבסיטי - בניית אתרים