אסנת בוקופצר
                                     מטפלת ומנחה מוסמכת
                                     בדמיון מודרך, NLP, גשטלט
                                     טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן

054-4515075

דמיון מודרך ו-NLP – עבודה עם קו הזמן
 

מהו קו זמן?

קו זמן הוא הדרך שבה אנחנו חווים או עוברים אירועים לפי סדר כרונולוגי. בקו הזמן ניתן גם להשתמש כדי לבדוק או להשוות פרקי זמן בין שני אירועים. ניתן להשתמש בקו הזמן בכל טווח זמן ביחס לנושא ולנתונים. למשל, קו זמן יכול להיות של טיול מסוים, יום מסוים, אירוע מסוים, תקופה מסוימת, חיינו או האבולוציה בכלל.

אחד הדברים החשובים ביותר שקו הזמן מאפשר הוא להבין שיש לנו תפיסה של עבר, הווה ועתיד - ומתוך כך איפה אנחנו ממוקמים עליו עכשיו וביחס לעברנו או לעתידנו.

כשאנו עומדים על קו הזמן של חיינו, אנחנו יכולים להתבונן אחורה על עברנו או קדימה אל עתידנו. מתוך כך יתאפשר לבדוק כיצד השלכה של פעולה עכשווית בהווה תשפיע על העתיד, או השלכה מעברנו משפיעה על ההווה. כשאנו על קו הזמן, נוכל לראות כיצד השתקפות העתיד תשפיע על ההווה או השתקפות מהעבר מנהלת אותו.

כך כאשר אנחנו עומדים על קו הזמן אנחנו גם מאפשרים לעצמנו לקבל פרספקטיבה על המקום שבו אנחנו נמצאים כעת. פרספקטיבה על אירועים בעבר, כאלה שהשפיעו ועיצבו אותנו, או על אירועים עתידיים, כאלה שאנחנו שואפים להגיע אליהם.


NLP וקו הזמן

עבודת ה-NLP עם קו הזמן הינה תהליך המתקשר עם תת-המודע שלנו ומתייחס לאופן שבו אנחנו מייצרים ומאחסנים זיכרונות, מחשבות ורגשות, כמו גם לדרך שבה המוח שלנו מקודד את מושגי הזמן השונים.

כאשר אנחנו עובדים עם הליכי ה-NLP על קו הזמן, נמקם את עצמנו על קו שאנו יוצרים בעיני רוחנו, קו אשר יאפשר לנו לעמוד על כל נקודה בקו הזמן שלנו - ומכאן לצאת למסע מהיר, מסע שיחולל שינויים מרחיקי לכת בחיינו.


לשם כך עלינו לבחור את כיווני קו הזמן, זאת אומרת לגלות היכן נמצאים העבר והעתיד שלנו. כאן נשתמש בתת-המודע שלנו, שיעזור לנו למצוא את הכיוונים. נבדוק איתו היכן נמצא העבר, לאחר מכן נבדוק היכן נמצא העתיד, ונראה בעיני רוחנו את הקו המחבר בין העבר לעתיד. כשנראה את הקו, נוכל להניח אותו כך שנוכל לצעוד עליו, תוך שאנו נותנים לתת-המודע להוביל אותנו אל הנקודה על קו הזמן שלנו שהיא ההווה.

עבר – נקודת מבט חדשה

כאשר אנחנו רוצים לאפשר שינוי, לסגור עניין לא סגור, או לגלות מקור של הפרעה בחיינו, אנחנו יכולים לעמוד על נקודת ההווה - ולאפשר לתת-המודע להוביל אותנו לנקודה בעבר שבה קרה אירוע מסוים, כזה שמשפיע או מנהל את חיינו עד היום. בהמשך, אנחנו יכולים להגיע על קו הזמן לאותו אירוע ולבדוק אותו, להיכנס לאותו רגע כדי לחוות את האירוע, לחוות אותו דרך עינינו ודרך נקודות מבט נוספות, להבין כוונות חיוביות - ולגלות מה היינו צריכים באותו רגע נתון כדי לאפשר לעצמנו לחוות את האירוע ההוא באופן שונה.

הווה – להתחבר ליכולת

כאשר אנחנו רוצים לפתור נושא עכשווי או להשיג מטרה מסוימת, נעמוד על קו הזמן בנקודת ההווה, לאחר שהגדרנו את המטרה או הנושא שאנחנו רוצים לשנות. נבדוק עם עצמנו לְמה אנחנו זקוקים ברגע הנתון, מה יאפשר לנו לפתור את הנושא או להשיג את המטרה הנוכחית, באיזה משאב או יכולת נוכל להשתמש.


ברגע שתת-המודע ישלח לנו את התשובה, או-אז נאפשר לעצמנו להיזכר מתי בעבר השתמשנו ביכולת / במשאב האלה - ושוב נחזור על קו הזמן לאותו רגע בעבר, נתחבר אל אותו אירוע ונשלח לעצמנו את היכולת הזו כדי לאפשר לנו להשתמש בו גם בהווה. כי אם השתמשנו ביכולת או במשאב פעם, אנחנו יכולים להשתמש בהם שוב ושוב. הם שלנו.

לעתים גם ירידה מעל קו הזמן כדי להתבונן על הסיטואציה מבחוץ, מנקודת מבט אחרת - תגלה לנו פתרונות או דרכים נוספות כדי לממש, להשיג, להצליח.

עתיד – להגשים חלום

כאשר אנחנו מבקשים לשים מטרה, חלום או חזון על קו הזמן בעתיד - בין אם בעתיד הקרוב או הרחוק - נוכל לעשות זאת לאחר שנשאל את עצמנו מה צריך לקרות כדי שנדע שהשגנו את המטרה.

את התשובה - תמונה או סרט - אנחנו צריכים לראות, לשמוע ולהרגיש בעזרת דימויים שיאפשרו לנו ליצור מחדש את גבולות הלא ידוע מן המופשט אל המוחשי. כך נוכל לשחרר את עצמנו מכבלי הזמן ולכוון את התודעה שלנו אל המטרה. זו תתאפשר כאשר נוכל לראות באופן חי ומלא את הדבר אותו אנחנו מבקשם לעצמנו, מחיים אותו בעזרת צבעים וצורות, ובעצם בוראים אותו בעיני רוחנו.

כאשר יש לנו ייצוג / דימוי / תמונה - נוכל להניח אותו על קו הזמן בעתיד ופשוט לנשום לתוכנו, תוך שאנחנו מאפשרים לחלקים הלא מודעים להתעדכן בפרטים, להפנים למה אנחנו זקוקים, ואיך נאפשר לעצמנו להגשים את החלום.
 

בעזרת העבודה עם קו הזמן נוכל לשנות את הקידוד שבו השתמשנו עד כה, ועל-ידי כך נגרום לשינויים משמעותיים להתרחש בחיינו. מכאן נוכל להשתחרר מאמונות מגבילות, מרגשות קשים ומתבניות מעכבות, מאפשרים לחיינו מעכשיו להתנהל באופן המתאים והנכון לנו ביותר.
  • אסנת בוקופצר 
   מטפלת ומנחה מוסמכת, מאסטר בדמיון מודרך, 
   NLP, גשטלט, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן.

   bukofzer@015.net.il
  • 054-4515075
    
לייבסיטי - בניית אתרים